آیت الله علم الهدی: مداحی کسب و شغل نیست.


آیت الله علم الهدی: مداحی کسب و شغل نیست.


امام جمعه مشهد گفت: هیجانی که مداحان در دل مردم ایجاد می‌کنند هیچ قدرت سیاسی اجتماعی ندارد.

به گزارش ایسنا، سید احمد علم الهدی در همایش "بصیرت حسینی" که ظهر امروز در سالن اجتماعات اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با حضور مداحان و شاعران مذهبی مشهد برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار داشت: امروز در جامعه ولایت پذیر بالاترین پتانسیل و گسترده‌ترین ظرفیت نفوذ اجتماعی از آن مداحان است.

وی با بیان اینکه مداحی کسب و شغل نیست بلکه یک حرفه و مقامی مقدس است، ابراز داشت: در سلک نوکری امام حسین(ع) قرار گرفتن یک حرفه است. خداوند دستور تشکیل حزب را در قرآن آورده است و کانون مداحان حزبی است که باید وارد جبهه ارباب شود.

امام جمعه مشهد با اشاره به انگیزه‌های انتخاب این حرفه که جریانی مرتبط به خدا و اولیای خدا است، استخدام این جریان را برای رسیدن به موقعیت اجتماعی و آبروی جمعی، بالاتر از گناه دانست و گفت: استخدام این جریان حرام و گناه نیست اما بوی شرک می‌دهد و از گناه و حرام یک درجه بالاتر است.

وی ادامه داد: اهل بیت(ع) را وسیله کسب آبروی اجتماعی کردن، نوکری مخلص نیست، این خانواده نوکری می‌خواهد که در نوکری محض باشد و جز نوکری به چیز دیگری چشم نداشته باشد. امام حسین(ع)‌فرقی نکرده است هنوز هم همانگونه که در کربلا آدم‌ها را قبول می‌کرد، قبول می‌کند.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: نمی‌شود آدم نوکر باشد برای ارباب جبهه درست شود و بگوید ما روضه خوان حسینیم و سیاسی نیستیم. این قشر از مداحان، در سطح یاران امام حسین(ع)‌ که در شب عاشورا، ایشان را ترک کردند، هستند.

وی پتانسیل و ظرفیت نفوذ مداحان را بالا دانست و ابراز داشت: هیجانی که آنها در دل مردم ایجاد می‌کنند، هیچ قدرت سیاسی- اجتماعی ندارد. کانون مداحان باید به صورت قوی در عرصه‌های سیاسی نظیر انتخابات وارد شود و خدمت به نظام و انقلاب را اولویت خود قرار دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علم الهدی اظهار داشت: همان طور که باید مداح مراقب باشد که نوکری ارباب را سکوی پرش خود نکند، حواس جمع باشد که دیگران هم بر شانه‌اش پا نگذارند وکیل و وزیر شوند. شما سکوی پرش آنها نشوید. کانون مداحان، محل وکیل تراشی و وزیرتراشی نیست. مراقب فرصت طلبان و قدرت طلبانی که به سراغتان می‌آیند باشید. مرد و مردانه وارد جبهه ارباب شوید و در خط امام زمان(عج) کار کنید.

وی ادامه داد: "ما روضه خوان حسینیم ما رو به سیاست چه" یک زمزمه مسموم است. حرکت سیاسی بود که زینب(س) را بر آن داشت که در کاخ یزید سخن بگوید. نمی توان گفت " من نوکرم ولی سیاسی نیستم."

خطیب جمعه مشهد با اشاره به حرکت خودجوش مردمی که در عاشورای 88 به تحریک سخن یکی از مداحان که این چه سینه زنی است که در بیرون پرچم حسین را آتش می‌زنند، آن را مدال افتخار و مایه مباهات اقشاری دانست که برای سیدالشهدا خدمت می‌کنند و مداحان را پیشگامان تقابل مردمی با فتنه 88 دانست.

در ادامه حجت‌الاسلام مرویان حسنی، رییس اداره تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در افتتاحیه دومین دوره کانون مداحان و شاعران مذهبی مشهد که ظهر امروز همزمان با برگزاری همایش"بصیرت حسینی" برگزار شد، افزود: کانون مداحان و شاعران مذهبی در مشهد و 21 شهرستان خراسان رضوی از حیث کمی و کیفی حضور جدی و همه جانبه دارد.

وی با اشاره به فتنه سال 88 اظهارداشت: اهل فتنه با مساجد و قرآن و عاشورا درگیر شدند و بی شرمانه در عاشورای حسینی سوت و کف زدند. این جامعه دینی و علما و بدنه متدین جامعه بود که با بصیرتی نافذ مسیر را تشخیص داد و باز محبت اهل بیت(ع) که سرمایه و سدی است در برابر توطئه‌ها نظام اسلامی را حفظ کرد و فتنه را در هم شکست.

http://www.hozehkh.com/Default.aspx?entryID=3145


/ 0 نظر / 38 بازدید